Kategorie: Sezóna 2012

Modernizace hřiště

Jak jsme modernizovali hřiště pro hasičský sport.

Na letošní sezonu jsme se rozhodli kompletně zmodernizovat naše hasičské závodiště. Vše mělo projít rozsáhlou rekonstrukci.

První přípravy začaly již na jaře, kdy jsme naše hřiště trochu rozkopali, abychom udělali kompletní odvodnění obou základen a také vytvořili zcela nové napouštění kádí. Klasicky se to na okrese Nymburk řeší přes cisterny a to jsme chtěli odbourat. Hlavně z důvodu ekonomického a také ekologického. Během jedné soboty jsme se jako tým sešli na hřišti a také díky našim sponzorům – Zemní práce Jiří Luxemburk a STAVOKOMPLET, jsme zvládli za jeden den vykopat cca 70m výkopu pro položení odvodňovacích trubek od základen do rybníka a dále položit 70m trubek, které budou sloužit na napouštění kádí z rybníka. Vše se podařilo na jedničku a náš cíl byl splněn. Trubky byly položeny a vše bylo vráceno do původního stavu. Dalším prvkem naší modernizace bylo potřeba sehnat dostatečně silné kalové čerpadlo, které by bylo schopno dopouštět káď i během útoku tak, aby byly savice neustále ponořené pod vodou. Pro jednoho bývalého člena to neměl být prý problém sehnat, ale po asi 30 minutách strávených na internetu přiznal, že to problém je. O tuto záležitost jsem se teda začal zajímat v míře větší než menší. Už teď mohu říci, že jsem na internetu strávil něco kolem 10 hodin. Volba byla jasná, musíme sehnat průmyslové kalové čerpadlo, které je schopno káď dopouštět. Narazili jsme na inzerát, prodávajícího kontaktovali a čerpadlo měli díky jednomu našemu dobrému známému (mezi námi známý jako „strejda z Brna“, on to totiž můj strýc opravdu je), který nám čerpadlo přivezl, protože měl zrovna cestu k nám naplánovanou.

Při nejbližší možné chvíli jsme čerpadlo vyzkoušeli a bohužel jsme museli konstatovat, že volba byla špatná a my potřebujeme ještě silnější. Naše čerpadlo bylo Sigma KDFU 65 a my potřebovali označení KDFU 100. Opět usednout k inzerátům a zkoumat. Bohužel toto čerpadlo nikde nebylo. Cena nového je pouhých 55.000,- Kč, což se nám zdálo docela dost… Další inzerát byl nalezen, někde kolem Mostu. I tam jsme se vydali, pán nás ujišťoval, že je to KDFU 100. Super, radovali jsme se, že je to konečně ono. Když jsme tam ale dojeli, tak jsme mysleli, že ho za…. Na štítku bylo jasně napsáno KDFU 65. Toto už nás opravdu naštvalo, a tak jsme si řekli, že když někam pojedeme, tak si tam vezmeme káď a prostě si stopneme, za jak dlouho bude káď naplněna.

Už mě to ani nijak nebavilo stále hledat, protože k dostání byly jen KDFU 65. Asi po měsíci se ozval pán, že jsem mu psal na kalové čerpadlo, ale že nemohl reagovat, protože byl v cizině. Jedno čerpadlo prý má a mělo by to být ono. Prý ho používali rybáři na vypouštění rybníka. Dohoda zněla jasně, přivezeme věci a čerpadlo vyzkoušíme. Nebylo to ani tak daleko, malý kousek za Hradcem Králově. A tak jsme se vydali na další dobrodružnou cestu za hledáním potřebného čerpadla. Na místo jsme přijeli podle plánu, pán nás vzal do své firmy a čerpadlo ukázal. Hned se nám oči rozzářily, protože už podle mohutných rozměrů to tak opravdu vypadalo, že je to naše potřebná hledaná „ stovka“. Šli jsme na věc, připravili hadice, káď, voda byla přichystaná v bazénu. Kontakt čerpadla s elektrikou a velké zklamání. Čerpadlo dávalo málo vody. Kur…..va, jak je už tohle možný. V tom ale náš nejzkušenější a nejstarší člen, pro mnohé jako trenér, řekl, jestli náhodou nejsou přehozené fáze a netočí se obráceně. Rychlá zkouška a zároveň rychlá odpověď. Je to tak!!! Prodávající ochotně přinesl šroubovák a náš trenér se pustil do elektrikářské práce, která mu ale není vůbec cizí. Šup kabel sem, šup kabel tam a je hotovo. Nastal druhý pokus. Ozvalo se jen. Kur…..va!!!! To je ono, už to napouští. Stopky zastaveny na 1min a 10s. BOMBA!!!! A máme konečně i poslední díl do naší předělávky na hřiště. Čerpadlo jsme honem rychle naložili a k tomu i zbytek věci. Pánovi zaplatili, pro nás až velmi směšnou cenu, a kapitální úlovek si vezli domu. Nutno dodat, že nás to stálo ještě něco málo nafty a asi 7 lahváčů, které jsme udělali po cestě.

Vše potřebné k napouštění jsme měli připravené a začalo první testování. Čas na napouštění byl ale něco jen o málo horší a to vlivem ztrát na dlouhém vedení, ale to nevadilo, protože na HLČR to stačit bude a na další závod a to Polabskou ligu budeme doufám, že už nejsou týmy takoví exoti, aby potřebovali stříkat více jak 1 min pod plným plynem. Už teď mohu říci, že na obou závodech vše fungovalo na jedničku. Náklady na pořízení čerpadla jsou během dvou závodů doma, vše je mnohem lepší a hlavně nemusí na hřišti celý den blafat cisterna a my neustále poslouchat, že ten smrad se nedá dýchat… K dalšímu zlepšení došlo asi měsíc před soutěží HLČR. Podařilo se přemístit starou plechovou boudu z MŠ, která sloužila na úschovu hraček. Do školky se podařilo získat dotace na nový dřevěný domek s pergolou. A ten starý by měl najít uplatnění právě na hřišti, při konání hasičský závodů nebo při pořádání dětského dne.

I díky firmě STAVOKOMPLET se podařilo téměř šestitunový drobeček přemístit na potřebné místo, které bylo taky díky nám, týmu SDH Úmyslovice, na hřišti přichystáno. Kolem prodejního stánku, budeme ho tak nyní nazývat, se ještě vybudovalo pěkné stání z asfaltové škrábanky a vše kolem bylo přichystáno. Samozřejmě stánek dostal nový zelený kabát, aby splýval s přírodou kolem hřiště a nebyl tam tak nápadný. Aby toho nebylo málo, tak se ještě musela udělat nová podlaha, která se pod námi při prvním vstupu propadla. Vše zajistili OSB desky, které tam po menší úpravě padly jak pr… na hrnec. A aby toho nebylo ještě málo, tak se podařilo stánek opatřit kompletním rozvodem elektrické energie a také samozřejmě potřebným nerez výčepním stolem se čtyřpípou stylu kobra od místního občana Vaška Vaňka. Toto vše se podařilo dokončit pouze jeden týden před soutěží. Děkujeme všem, kteří nám pomohli s přípravou. Nesmím zapomenout také na Tomáše Havlinovu – rozvod elektřiny a Michala Ladrovu – nařezání OSB desek na potřebný rozměr. Toto vše jsme nebudovali pro sebe jako pro SDH Úmyslovice, ale vlastníkem všeho je obec Úmyslovice, od které si budeme vše půjčovat.


Foto

Kompletní fotogalerii ze závodu naleznete v sekci Galerie.

pdfStáhnout článek v PDF formátu